President's Message (Turkish)


President's Message

Akbash Dogs International (ADI) web sitesine hoş geldiniz. ADI olarak dünyanın çeşitli ülkelerindeki Akbaş Köpeklerini temsil etmekteyiz. Türkiye’deki Akbaş Çoban Köpeğini Koruma ve Araştırma Derneği (AKAD/ www.akbas.tk) ile de yakın ilişkiler içindeyiz. Kendileriyle tüm dünya üzerindeki Akbaş Köpeğiyle alakalı aktiviteler ve eğitim çalışmaları konusunda iş birliği yapıyoruz. Akbaş Köpekleri dünya genelinde nadir olduğundan korunmasında uluslararası bir yaklaşım gerektiği konusunda hemfikiriz.

ADI, Amerikan Köpek Kulubü (AKC) gibi yarışma bazlı organizasyonlardan ayrı olarak kendi Akbaş Köpeği soy kütüğüne sahiptir. Bizimki birden fazla nesil içeren en kapsamlı soy kütüğüdür. Amacımız Akbaş Köpeği’nin sürü köpeği özelliklerini korumaktır. Bu sitede sürü ve eşlik köpekleri, sahipsiz kalan Akbaş Köpekleri için mükemmel kurtarma hizmetimiz ve eğitim konusunda bilgiler edinebilirken konformasyon yarışmaları (köpek güzellik yarışmaları) ve ilgili aktiviteler konusunda bilgi bulamayacaksınız.

Siteyi gezerken Akbaş Köpeklerini olduğu kadar onları temsil eden kişileri de tanıyacaksınız. Bu ırkın sahip olduğu uzun ve zengin tarihi mirası öğrenirken bu kırsal köpeğin gitgide şehirleşen dünyada karşı karşıya geldiği sorunlarla da tanışacaksınız. Gurur kaynağımız olan pekçok resim ve makaleyle dolu Akbash Sentinel dergimiz hakkında bilgi alacaksınız. Temel bilgiler bu web sitesinde bulunabilir. Forum sayfası acil sorulara cevap verirken Akbash Sentinel ayrıntılı bilgilerin verildiği dergimizdir. Sürü köpeği davranışı ve sağlığı konusunu ciddiye alan kişiler Sentinel’e üye olması gerekmektedir. Ne yazık ki bu dergi şimdilik sadece İngilizcedir.

Eğer bu site planlandığı gibi tasarlandıysa onu bilgilendirici bulup daha fazla bilgi için sık sık onu ziyaret etmek isteyeceksiniz. Sitedeki yazılanları okuduktan sonar hala sorularınız olursa lütfen bana email atmaktan ya da forum sayfamıza yazmaktan çekinmeyin. ADI sadece gönüllülerden oluşan, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. ADI programları ve aktivitelerinde bize destek olmak isterseniz lütfen bana yazınız.

David Sims
Başkan, ADI